Kungliga Svenska balettskolan

Vi har en lång och anrik tradition av att forma morgondagens dansare. Gå vår förberedande dansutbildning och lär dig dansens grunder och tekniker. Eller sök till vår yrkesutbildning inför gymnasiet, och få redskapen att bygga din karriär som dansare på internationell nivå.

Är ditt barn mellan 6 och 9 år? Och tycker om att dansa? Varmt välkommen till en prova på-dag på Kungliga Svenska balettskolan.

Fakta

Att gå på skolan

Beläget i Münchenbryggeriet med utsikt över Mälaren har Kungliga Svenska Balettskolan format morgondagens elitdansare sedan 1981. En 230-årig tradition som har rötter i 1700-talet. Vi erbjuder Sveriges enda professionella yrkesdansarutbildning ...

Läsåret är indelat i terminer och lov. Här hittar du läsårets viktigaste datum.

Om du bor utanför Stockholms stad, i en annan hemkommun, bor du på Kungliga Svenska balettskolans elevhem i Skärholmen.

Skolan har erbjudit en toppklassig utbildning vad gäller att förbereda unga dansare för den internationella dansvärlden

Olivia Hansson, student 2016. Dansade 2016-17 i Ballet Junior Genève, Schweiz

Bilder